Čo je HDR?
HDR fotografia
Každý začínajúci ale aj pokročilý fotograf má niekedy problém zachytiť fotografovanú scénu. Limitujúci je dynamický rozsah digitálneho senzora alebo filmu. HDR fotografia odbúrava problémy s nedokonalosťou záznamového média a ponúka riešenie pre mnohé problémy pri fotografovaní scény s vysokým dynamickým rozsahom.
Jedným z najlepších spôsobov ako zachytiť HDR fotografiu je použitie špeciálneho fotoaparátu. Napríklad výkonný SpheroCam HDR dokáže pri maximálnej kvalite vytvoriť až 50 MPix fotografie. Tento spôsob je však veľmi nákladný a pre väčšinu fotografov nedostupný.
Jednoduchším spôsobom je vyfotografovanie série fotografií s rôznymi expozíciami a ich následným spojením v počítači. Na tento postup sa pozrieme bližšie.
Čo budeme potrebovať?
- fotoaparát s možnosťou manuálneho nastavenia expozície
- pevný statív (je možné fotografovať aj z ruky, ale ak chcete tlačiť veľké zväčšeniny, budete potrebovať čo najostrejšie fotografie a k tomu vám dopomôže kvalitný statív)
- vhodný objektív (pevné sklo alebo zoom)
- diaľkovú spúšť (nie je podmienkou)
Nastavenie fotoaparátu
- Správne nastavenie fotoaparátu je kľúčovou podmienkou pre čo najkvalitnejšie zdrojové súbory, ktoré následne spojíme do HDR fotografie.
- Používajte prioritu clony alebo manuálny režim, v ktorom budete meniť iba rýchlosť závierky, nie clonu (!). Pri zmene clony sa mení aj celková hĺbka ostrosti, čo nie je žiadúce.
- Vyváženie bielej nastavte na fixnú hodnotu.
- Pred samotným fotografovaním zaostrite na fotografovaný objekt a následne prepnite na manuálne ostrenie, aby nebol každý snímok zaostrený na inú vzdialenosť.
- Nastavte najnižšiu hodnotu ISO.
- Fotografujte do RAW (ak fotografujete do JPG, vypnite zvýraznenie farieb, doostrovanie a všetky ostatné "efekty", ktorými firmware fotoaparátu upravuje fotografie).
- Použite režim „predsklopenie zrkadla". Tento režim nepoužívajte v prípade, ak potrebujete odfotografovať snímky čo najrýchlejšie za sebou (napr. pri rýchlo pohybujúcich sa oblakoch, silnom vetre a pod.). Vzniknú vám tak na výslednej HDR fotografii zdvojené obrazy, tzv. duchovia.
Samotné fotografovanie
Po úspešnom nastavení fotoaparátu prichádza tá najkrajšia časť - samotné fotografovanie. Môžete sa rozhodnúť pre tri spôsoby:
1. Autobracketing
Je to rýchly a veľmi jednoduchý spôsob. Na fotoaparáte si zapnite funkciu AEB (Auto Exposure Bracketing), nastavte prioritu clony, zvoľte clonové číslo, počet záberov, veľkosť AEB a o ostatné sa už fotoaparát postará sám. Vypočíta príslušnú rýchlosť závierky pre každú snímku. Podľa typu fotoaparátu si môžete zvoliť, koľko záberov chcete odfotografovať. Najčastejšie sú to 3 zábery, pri kvalitnejších fotoaparátoch 5 prípadne až 9 záberov.
Ak váš fotoaparát podporuje sériové fotografovanie, pri ktorom budú v sérii zhotovené odstupňované fotografie, aktivujete si ho. Pre elimináciu "duchov", ktorí vzniknú pri pohybe objektov počas snímania je potrebné zábery odfotografovať v čo najkratšom čase.
Po skončení si fotografie prezrite na LCD displeji. Ak váš fotoaparát podporuje funkciu upozornenia na preexpozíciu, zapnite ju. Ak vám na všetkých fotografiách blikajú preexponované miesta, znamená to, že ste nezachytili všetku kresbu. Vtedy je potrebné zhotoviť dodatočný snímok/snímky, alebo všetko opakovať s inými nastaveniami.
2. Manuálny mód
Pri tomto spôsobe máte úplnú kontrolu nad výslednou sériou záberov. Pred samotným fotografovaním je potrebné si scénu "premerať". Na fotoaparáte si nastavte manuálne nastavenie expozície a požadovanú clonu, ktorú počas fotografovania nebudete meniť. Režim merania nastavte na selektívne (stredové), alebo ak to umožňuje fotoaparát, tak na bodové meranie.
Presuňte stred hľadáčika na najsvetlejšiu časť scény a meňte expozičný čas pokiaľ indikátor expozičnej úrovne nebude na nule. Nameranú hodnotu expozičného času (napr. 1/500 sekundy) si zapamätajte, alebo zapíšte. Následne rovnako zmerajte aj najtmavšiu časť scény (napr. 1/30 sekundy). Ak váš fotoaparát disponuje bodovým meraním, ktoré meria svetlo pre každý zaostrovací bod, bude vaša práca o niečo jednoduchšia.
Po získaní hodnôt pre správnu expozíciu najsvetlejšej a najtmavšej časti scény, môžete začať fotografovať. Zaostrite na požadovaný objekt, prepnite na manuálne ostrenie, nastavte príslušnú clonu a hodnotu expozičného času pre najtmavšiu/najsvetlejšiu časť. Postupne zvyšujte/znižujte rýchlosť závierky po 1EV, až nedosiahnete hodnotu pre správnu expozíciu pre najsvetlejšiu/najtmavšiu časť.
Príklad |
3. Odfotografovanie iba jedného RAW súboru
Pri tomto spôsobe ide o odfotografovanie iba jedného záberu a jeho uloženie v RAW formáte. Princíp spočíva v tom, že po odfotografovaní si z RAW súboru „vyvoláte" tri fotografie s rozdielnou expozíciou a následne ich spojíte v programe do HDR fotografie. Tento spôsob je veľmi nevhodný a povedal by som, že až nepoužiteľný pre vytvorenie kvalitnej HDR fotografie. Jediná prednosť tohto postupu je v prípade, ak chceme odfotografovať rýchlo sa pohybujúce predmety, napr. auto, bežiaci kôň, ľudia a pod.
Koľko fotografov, toľko názorov a záleží na každom, aký postup si vyberie, aký postup mu bude vyhovovať v danej situácii.
Dôležité je zobrať si fotoaparát a fotiť. Pre začiatok si môžete vyskúšať odfotografovať obyčajnú izbu s oknom tak, aby bola zachytená kresba oblohy (exteriéru za oknom) a aj kresba interiéru (vecí, ktoré máte napr. pod stolom).
Spracovanie fotografií bude prezentované pomocou softvéru Photomatix Pro a Adobe Photoshop. Už na začiatku chcem upozorniť, že v tomto článku sa budeme musieť popasovať s mnohými funkciami a vlastnosťami jednotlivých programov, ale ich zvládnutie je potrebné pre prácu s týmito aplikáciami.
K vytvoreniu a spracovaniu HDR fotografie sú nevyhnutné dva kroky:
1. Spojenie fotografií s odstupňovanými expozíciami do jednej výslednej HDR fotografie.
2. Spracovanie HDR fotografie pomocou "mapovania tonality" a vytvorenie fotografie s nízkym dynamickým rozsahom (LDR).
Výsledná HDR fotografia je súbor s 32 bitmi na kanál s pohyblivou desatinnou čiarkou, ktorý obsahuje všetky dáta z pôvodných snímok. S týmito vlastnosťami môže HDR formát zaznamenať skoro nekonečný dynamický rozsah. Takýto súbor sa nedá korektne zobraziť na súčasných monitoroch (8 - 14 bitové), alebo vytlačiť na tlačiarni. Preto je potrebné ďalšie spracovanie v podobe zníženia dynamického rozsahu a vytvorenie 8 alebo 16 bitového súboru.
Existuje veľa postupov a programov pre vytvorenie HDR snímky a následnej kompresie do LDR snímky. Výsledok závisí od fotografovanej scény a vlastného vkusu pri vytváraní LDR fotografie.
Pre čo najjednoduchšie vygenerovanie HDR fotografie je potrebné, aby boli:
» expozičné údaje zapísané v EXIF
» všetky detaily vo svetlách a tieňoch obsiahnuté v odfotografovaných snímkach
» snímky čo najpresnejšie zarovnané
Ako to všetko poskladať - PhotomatixPro
Program PhotomatixPro dokáže vygenerovať HDR fotografiu z 8-bitových, 16-bitových a RAW súborov. Podporované formáty sú JPEG, TIFF, PSD, DNG a RAW.
Vybrané fotografie otvorte pomocou tlačidla "Generate HDR Image". Ak používate Adobe Lightroom, môžete použiť zásuvný exportný plug-in, ktorý automaticky otvorí vybrané fotografie vo PhotomatixPro. Následne program načíta hodnoty expozície z EXIF-u. V prípade, ak nie sú údaje o expozícii zapísané v EXIF, budete môcť manuálne nastaviť hodnoty expozície pre každú snímku samostatne.
Posledným krokom je výber nastavení pre generovanie HDR obrázku.
![]() |
Alignment settings
Táto funkcia je štandardne zapnutá a slúži na automatické zarovnanie fotografií. PhotomatixPro ponúka dve metódy.
Prvou je zarovnanie na základe horizontálnych a vertikálnych posunov.
Druhá metóda zahŕňa prvú, pričom dokáže zarovnať aj pootočené fotografie a je vhodná, ak boli snímky zhotovené bez použitia statívu.
Dont crop
Túto voľbu zaškrtnite, iba ak potrebuje mať výslednú fotografiu s rovnakou výškou a šírkou, ako je pôvodná.
Chomatic aberration reduction
Automatická redukcia chromatickej aberácie.
Noise reduction
Funkciu je vhodné zapnúť, ak spracovávate fotografie vo formáte RAW. Avšak redukciu šumu môžete neskôr aplikovať cez hlavné menu.
Ghosting reduction settings
Takzvaný "duchovia" vznikajú na výslednej fotografii pri pohybe objektov počas fotografovania. Photomatix nám ponúka dve možnosti eliminovania "duchov" - artefaktov. Prvá metóda. ("Background movements") eliminuje artefakty spôsobené pohybom na pozadí (tečúca voda, pohyb stromov / trávy). Druhá metóda ("Moving objects/people") sa snaží eliminovať duchov spôsobených pohybom osôb, predmetov a pod. Pri tejto metóde sa však znižuje kvalita výslednej fotografie a preto ju odporúčam používať, iba ak je to nevyhnutné.
RAW conversion sattings
Ak sú zdrojové súbory vo formáte RAW, máte možnosť si zvoliť vyváženie bielej a farebný profil.
Po potvrdení zvolených nastavení program aplikuje na fotografie vami zvolené nastavenia a vygeneruje HDR fotografiu.
![]() |
vygenerovaná HDR fotografia v programe PhotomatixPro |
Vygenerovaný HDR súbor je veľmi kontrastný a tmavý obraz. Vygenerovaná 32-bit HDR fotografia je však ešte v nespracovanom stave, čo znamená, že veľká časť detailov vo svetlách a tieňoch obsiahnutých v HDR fotografii nemôže byť správne zobrazená. Dynamický rozsah HDR fotografie je príliš veľký na to, aby sa dokázal správne zobraziť na monitore. Takáto nespracovaná HDR fotografia je určitým spôsobom podobná fotografii vo formáte RAW.
Pozn. RAW aj HDR majú približne lineárny farebný priestor. Tak ako napríklad skener alebo snímač digitálneho fotoaparátu majú hodnotu gamy približne 1. Aby sme čo najlepšie vykompenzovali skreslenie monitoru alebo nelinearitu ľudského oka, musíme použiť gama korekciu.
Tak ako aj RAW súbor treba ďalej spracovať, tak aj vygenerovaná HDR fotografia potrebuje ďalšie spracovanie, ktoré sa nazýva "Mapovanie tónov". Vygenerovanú 32-bitovú HDR fotografiu si môžete uložiť v troch formátoch:
- Radiance RGBE (.hdr)
- Open EXR (.exr)
- Floating Point TIFF (.tif)
Uložený súbor je možné následne otvoriť vo Photoshope a vykonať základné úpravy. Napríklad úprava perspektívy, retuš, vyváženie bielej/expozície, doostrenie.
Pri ďalšom spracovaní na HDR fotografiu namapujeme tóny, aby sa vošla do dynamického rozsahu štandardných výstupných zariadení. K tejto funkcii sa dostaneme cez Process > Tone Mapping, alebo priamym stlačením tlačidla "Tone Mapping".
Mapovanie tonality
PhotomatixPro ponúka dve metódy mapovania tónov:
Detail enchancer
Lokálna technika - pixely sú spracované rozdielne v závislosti od toho, či sa nachádzajú v jasných, alebo tmavých častiach fotografie. Táto metóda ponúka nastavenia, ktoré dokážu spracovať fotografiu kreatívnym spôsobom.
Tone compressor
Ide o globálnu techniku, čo znamená, že pixely sú spracovávané nezávisle od ich umiestnenia (tmavá / svetlá časť). Táto metóda ponúka prirodzenejší vzhľad fotografie.
Základné nastavenia pre "Detail Enhancer":
Strangth
Slúži na celkové ovládanie "sily" kontrastu. Nižšie hodnoty dodajú fotografii prirodzenejší vzhľad. Avšak hodnoty nad 70 môžu viesť k nepeknému "halo" efektu.
Color saturation
Týmto parametrom sa určuje celková saturácia obrazu. Zvýšenie alebo zníženie hodnoty ovplyvňuje všetky kanály rovnako.
Luminosity
Kontroluje celkovú kompresiu tonálneho rozsahu. Posunutím bežca doprava sa zvýraznia detaily v tieňoch, obraz sa celkovo rozjasní. Posunutím viac doľava dosiahnete prirodzenejší vzhľad.
Light smoothing
Tento parameter sa stará o celkovú mieru vyhladenia kontrastných prechodov. Správne nastavenie má obrovský dopad na celkový vzhľad obrazu. Vysoké hodnoty dodávajú obrazu viac prirodzený vzhľad, nízke viac umelý, až maliarsky vzhľad.
Microcontrast
Slúži na zvýraznenie/potlačenie drobných (lokálnych) detailov.
White point - Black point
Týmito bežcami sa určuje, koľko obrazových hodnôt sa namapuje na čisto bielu a čisto čiernu farbu.
Micro-smoothing
Slúži na lokálne vyhladenie obrazu. Tento parameter sa veľmi hodí na zredukovanie šumu na oblohe a dáva "čistejší" vzhľad obrazu.
Shadow clipping
Parameter je vhodný na odstránenie šumu z tmavých častí obrazu.
Použité nastavenia
Strenght je nastavená na hodnotu 40, čo dáva prirodzenejší vzhľad. Farby sa oživili zvýšením "Color saturation" na 57. Zvýšením hodnoty "Luminosity (7)" a znížením "Gammy (1,07)" sa zvýšil celkový kontrast. Detaily a hrany sa zvýraznia nastavením "Microconrast"na 8. Prirodzenejší vzhľad obrázku zaistí zvýšením parametru "Light Smoothing". Nepríjemný šum v tmavých častiach sa dá čiastočne odstrániť nastavením "Black point" na 0,27% a "Shadow Smoothing" na 10.
Pre aplikovanie nastavených parametrov je potrebné stačiť na tlačidlo "Process".
Výslednú snímku je možné uložiť vo formáte TIFF 8 bit/16 bit, alebo JPG. Následne je možné si fotografiu otvoriť vo svojom obľúbenom editore a previesť drobné finálne úpravy.
![]() |
Upravená finálna snímka v Adobe Photoshop. Použité úpravy: Vibrance, Saturation, Krivky. |
Čiernobiela verzia
Základné nastavenia pre "Tone Compressor":
Brightness
Týmto parametrom sa nastavuje celkový jas výsledného obrazu.
Tonal range compression
Slúži na celkovú kompresiu tonálneho rozsahu. Posunutie bežca doprava má za následok spoločný posun tieňov a svetiel k stredným tónom.
Contrast adaptation
Nastavuje intenzitu stredných tónov. Vyššie nastavené hodnoty dodajú obrazu viac žiarivejších a jasnejších farieb. Naopak nízke hodnoty dodajú obrazu prirodzenejší vzhľad.
White point - Black point
Týmito bežcami sa určuje, koľko obrazových hodnôt sa namapuje na čisto bielu a čisto čiernu farbu.
Temperature
Posunutím bežca smerom doprava dodáme obrazu viac "teplých" farieb: žlto-oranžový nádych. Opačnou hodnotou dosiahneme viac "studený", modrastý nádych.
Saturation
Týmto parametrom a určuje celková saturácia obrazu. Zvýšenie alebo zníženie hodnoty ovplyvňuje všetky kanály rovnako.
Použité nastavenia
Parameter "Tonal Range Compression" bol nastavený (hodnota 5) ako prvý a ostatné parametre boli nastavené tak, aby dotvorili čo najprirodzenejší vzhľad fotografie.
Keďže prvým krokom sa obraz veľmi presvetlil, hodnota "Brightness" -1, zachránila obraz od veľkých prepalov. Farby sa oživili nastavením "Contrast Adaption" na hodnotu 7. Ostatné parametre ostali v pôvodných nastaveniach.
Pri aplikovaní nastavení bol obraz uložený ako 16 bit TIFF a následne doladený v Adobe Photoshop.
![]() |
Fotografia po aplikovaní nastavení vo Photomatix Pro. |
![]() |
Jemne doladená fotografia v Adobe Photoshop. |